Ja lieve mensen, beter laat dan nooit, eh? Ik heb het erg druk met de repetities voor Jesus Christ Superstar. Ze zijn zeer intens en de dagen zijn lang, maar ik ben zeer voldaan op dit moment. Jullie willen vast weten hoe het gaat, hoe het gaat worden, hoe Jamai is als collega. Maar dat ga ik lekker niet vertellen 😊
Wat ik wel wil vertellen is dat ik meer over Jezus en de Bijbel heb geleerd in de laatste drie weken dan in mijn hele kindertijd. En ik ben nota bene Amerikaans! Nou, het is niet mijn bedoeling om een hele discussie over geloof te beginnen, maar zijn verhaal is fantastisch. Het wordt ook trouwens prachtig overgebracht in de musical Jesus Christ Superstar. In onze versie bijvoorbeeld komt het moment waneer Jezus moet ‘oh wacht Ik zou niets vertellen’, laat maar.
Bijna iedereen weet dat Koning Herodus het leukste nummer uit de musical zingt, maar wat weet je eigenlijk van deze man? De afgelopen drie weken heb ik zo veel over hem gelezen, en ik moet zeggen, ik sta verbaasd! Waarschijnlijk kent bijna iedereen het verhaal van Salome wel die het hoofd van Johannes de Doper op een schaal eiste. Maar wist je dat de Koning die het bevel gaf Koning Herodus was? Nou, nu wel!
Ik heb zo veel geleerd tijdens deze productie en hoop dat het publiek dat ook doet. Gelukkig worden heel veel dingen duidelijk gemaakt in onze versie. Zo is in het opening nummer Judas eigenlijk ‘oeps’ daar ga ik weer!
Maar tijdens ons onderzoek gaan vragen soms wat dieper en begin je zelfs filosofisch te worden. Als je dan ook nog eens Michael Diederich heet, word je daarna erg melig. Dus met trots presenteer ik:
De 10 Geboden in de Musical
I
Het eerste gebod
Ik ben de Heer, je God. Je zult naast Mij geen andere goden hebben. Je zult je geen beeld, noch een of andere gelijkenis maken, noch van hetgeen boven in de hemel, noch van hetgeen beneden op de aarde, noch van hetgeen in het water onder de aarde is.
Het eerste gebod is meteen ingewikkeld. Maar kort gezegd, God is HET. In een moderne interpretatie zijn andere goden bijvoorbeeld macht, geld, de uiterst gecultiveerde techniek, de zucht naar vermaak, drugs en dergelijke. Alles dat niet overeenkomt met de goddelijke wet, het eeuwige woord Gods, zijn andere goden en daarom dus afgoden. Daartoe behoren ook overdreven wensen, hartstochten en begeerten. Eigenlijk alles waar mensen - boven een gezonde maatstaf - naar streven.
Dus, het is al makkelijk te zeggen dat de hele cast van Rent naar de hel gaat, samen met Een Perfect Ganesha En pas op als je een echte musicalfan bent: is Stanley jouw idool? ja, denk daar maar eens over na
II
Het tweede gebod
Je zult de naam van de Heer, je God, niet misbruiken, want de Heer zal diegene niet ongestraft laten, die Zijn naam misbruikt.
Hier hoef ik niet zo veel over te vertellen. Ik ga zelf niet vloeken maar het tweede gebod wordt ook al geschonden. Enkele voorbeelden: Rent (alweer�), Miss Saigon, The Last 5 Years En als de techniek een changement niet haalt, dan wil je niet weten wat er allemaal wordt geroepen in de coulissen.
III
Het derde gebod
Gedenk de sabbatdag, heilig hem. Zes dagen zul je werken en al je werk doen. Maar de zevende dag is de sabbat van de Heer, je God. Daarop mag jij, je zoon, je dochter, je knecht, je dienstmaagd, je vee en een vreemdeling, die in de stad woont geen werk verrichten.
Wauw, het gaat hard! Dus doordat er matinees zijn, gaat heel musical land naar de hel, en het publiek ook. Zal ik nog wel verder gaan?
IV
Het vierde gebod
Eer je vader en moeder, zodat je lang leeft in het land, dat de Heer, je God, je geeft.
Slechte uitspraken tegen ouders komen voort in meerdere musicals. Onder andere Chess, Into the Woods, Joseph En De Ongelooflijke Lange Titel Voor Een Musical. Niet een vaak geschonden gebod, maar toch�
V
Het vijfde gebod
Gij zult niet doden.
Les Miserables, Miss Saigon, Phantom of the Opera, Sunset Boulevard, Cabaret, The Lion King, West Side Story, wacht, misschien is het makkelijker om musicals op te noemen waarin niet wordt gedood.
Hmmm, Grease, Annie. Err, nou dat was het volgens mij. Dit is waarschijnlijk het meest geschonden musical gebod.
VI
Het zesde gebod
Gij zult niet echtbreken
Ik heb drie woorden voor je: Aspects of Love. Maar ik hoef hier maar weinig voorbeelden te noemen. Een affaire doet het immers net zo goed in een musical als een moord
VII
Het zevende gebod
Gij zult niet stelen
Nou, als Jean Valjean de Bijbel had gelezen dan was Les Miserables 3 en half uur korter geweest!
VIII
Het achtste gebod
Gij zult geen valse getuigenis geven aan je naasten
Niet liegen dus. Maar ja, als mensen vreemdgaan of moord plegen of stelen, liegen zij daar meestal over. Dus, zie geboden 5, 6 en 7
IX & X
Het negende en tiende gebod
Deze beide laatste geboden kunnen wij samenvatten, omdat de inhoud veel op elkaar lijkt.
IX: Je zult niet het huis van je naaste begeren;
X: Je zult niet de vrouw van je naaste begeren, noch zijn knecht of zijn (dienst)maagd, noch zijn os of zijn ezel, noch alles, wat je naaste bezit.
In veel moderne bijbels worden het negende en tiende gebod vaak samen geperst want hun inhoud gaat hand in hand met elkaar. Kort gezegd, wees niet gierig en wees blij met wat je hebt. Dus de volgende keer dat je bij een musical op het balkon zit en denkt “goh, ik had graag op de eerste rij willen zitten”. Bedenk dan eerst: ben jij de schuldige omdat jij daar bent gaan zitten, of zijn de eerste rang kaartjes gewoon te duur?
Tot volgende maand!
Amen